KENYANS HAVE FORGOTTEN THIS SUFFERING THEY ENCOUNTER

KENYANS HAVE FORGOTTEN THIS SUFFERING THEY ENCOUNTER – BESIDES ALL OR EVERYTHING, ITS MOST OBVIOUSLY THE TRUTH. THAT MOST KENYANS DO NOT KNOW HOW TO RECITE THE SWAHILI NATIONAL ANTHEM OF KENYA
Just check out how it is simplified in the best way possible. Check below:-
Ee Mungu nguvu yetu, Ilete baraka kwetu
Haki iwe ngao na mlinzi, Natukae na Udungu Amani na uhuru Raha tupate na ustawi,
Amkeni ndugu zetu, Tufanye sote bidii
Nasi tujitoe kwa nguvu, Nchi yetu ya Kenya, Tunayoipenda ,Tuwe tayari kuilinda
Natujenge taifa letu, Ee, ndio wajibu wetu
Kenya istahili heshima Tuungane mikono
Pamoja kazini Kila siku tuwe na shukrani

Read More:  Evans Kidero first of 12 governors to face graft probe

Recommended For You:-

Read More:  William Ruto and Sang Free from ICC Cases

Like this post? Tweet it!

"KENYANS HAVE FORGOTTEN THIS SUFFERING THEY ENCOUNTER" by @wakenyanews

Tweet Close
More in Local news, News
wpid-Sandton-CBD.jpg
Scientists predict how Kenya will look like in the nextfew years..

Scientists predict how Kenya will look like in the next few years..